Zdecydowałam się przeprowadzić na jakiś czas do Tampere w Finlandii. To tylko 1045 km na północ od Warszawy. Jestem bardzo ciekawa jak będzie wyglądało życie naszej rodziny tutaj na północy. Chętnie się z Wami podzielę moimi doświadczeniami i uwagami. Zapraszam :-)

piątek, 20 stycznia 2012

Pływanie 30 metrów pod ziemią - basen Hervanta

Dzisiaj wybraliśmy się na pobliski  basen w dzielnicy Hervanta, gdzie mieszkamy. Adres: Torisevanraitti 7. Jest budynek z takim adresem ale gdzie jest basen?

Wchodzimy do niepozornego budynku i kierujemy się informacjami umieszczonymi na ścianach. "Proszę skorzystać z windy", więc korzystamy i zjeżdżamy kilka sekund  w dół. Po wyjściu z windy widać skały i ciężkie metalowe drzwi. Gdzie jesteśmy? W schronie przeciwatomowym. W czasach pokojowych wykorzystywanym jako basen publiczny.




Basen znajduje się 30 metrów pod ziemią, w pomieszczeniach wydrążonych w skale. 


Basen Hervanta został otwarty w 1978 r. Jest tu 25-metrowy basen z 6 liniami do pływania oraz basen dla dzieci. Jest też sala fitness i oczywiście sauny.





Za wizytę można zapłacić kartą miejską i wtedy jest taniej. 
Ciekawostką jest to, że w poniedziałki po południu basen otwarty jest tylko dla kobiet.

poniedziałek, 9 stycznia 2012

Komunikacja miejska w Tampere

Lubię komunikację miejską w Tampere. Najczęściej korzystam z linii autobusowej 23 z dzielicy Hervanta, gdzie mieszkam do centrum, gdzie uczęszczam na kurs języka fińskiego. Mam więc tę przyjemność przynajmniej 2 razy w tygodniu. Autobusy kursują bardzo punktualnie i lepiej być na przystanku minutę przed planowanym odjazdem. Do autobusu wsiadła się przednimi drzwiami a wysiada środkowymi lub tylnymi. Kierowcy bardzo uprzejmie witają każdego lub dziękują za skasowanie biletu, co odbywa się zazwyczaj przez przyłożenie karty do czytnika znajdującego się obok kierowcy. Dostępne są różne kategorie biletów: np. bilety okresowe lub  jednorazowe, ważne godzinę.
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest karta miejska (Tampereen matkakortti / Tamperen Travel Card), która  posiada chyba każdy. Karta jest spersonalizowaną i zapisane są na niej np. uprawnienia do zniżek. Kartę miejską doładowuje się określoną kwotą i z tych pieniędzy pobierana jest w autobusie odpowiednia kwota za bilet a sam bilet zapisywany jest elektronicznie na karcie. Bilet jest drukowany tylko przy płatności  gotówką. Kartą można tez płacić np.za wejście na basen miejski.