Zdecydowałam się przeprowadzić na jakiś czas do Tampere w Finlandii. To tylko 1045 km na północ od Warszawy. Jestem bardzo ciekawa jak będzie wyglądało życie naszej rodziny tutaj na północy. Chętnie się z Wami podzielę moimi doświadczeniami i uwagami. Zapraszam :-)

czwartek, 24 listopada 2011

2012 World Design Capital Helsinki

Kilka dni temu na konferencji prasowej został opublikowany program 2012 World Design Capital Helsinki.
Zawiera on 250 imprez, które będą miały miejsce w roku 2012, kiedy to Helsinki będą stolicą światowego designu. Ideą całego projektu jest wykorzystanie projektowania do rozwoju miasta i stworzenie lepszego miejsca do życia. 

WDC2012/ MAARIT MUSTONEN

Projektowanie użytkowe ma w Finlandii bardzo długą tradycję i ważne miejsce. Finowie dużą wagę przywiązują do markowych rzeczy szczególnie w  znaczeniu zaprojektowanych przez kogoś. Na bardzo wielu produktach znajduję informację "design by....". W Polsce mamy próbkę takiego spojrzenia przy produktach IKEA.
W internetowym sklepie Finnish Design Shop, można nie tylko zrobić zakupy, ale też poznać bliżej znane  fińskich marki, projektantów  i zaprojektowane  przez nich produkty.

piątek, 18 listopada 2011

Pierwszy śnieg - ensilumi

Przyjechaliśmy do naszego domku (mökki) nad jeziorem Syväri, niedaleko miejscowości Nilsiä. Chcieliśmy zobaczyć nadchodzącą zimę i ... udało się.
Dzisiaj w nocy zamarzło jezioro i rano spadł pierwszy śnieg. 


Co za radość. Moja córka odtańczyła dziki taniec i zaraz po śniadaniu pobiegła na dwór, żeby ulepić pierwszego bałwana. Miniaturowego, bo na więcej nie starczyło śniegu przed domem. Z drugiej strony  udało się potem jeszcze zrobić cztery babki ze śniegu.


Z okazji pierwszego śniegu upiekłam rogaliki, to taka nasza tradycja:




Składniki:
15 g drożdży

4 łyżki ciepłej wody
3/4 szklanki mleka
1/2 kostki masła
8 łyżek cukru 
1 łyżeczka soli (lub mniej jeżeli masło jest solone)
3 roztrzepane jaja do ciasta i jedno do smarowania rogalików
5 szklanek mąki
marmolada lub powidła jako nadzienie

Drożdże rozetrzeć z wodą, wymieszać. Mleko doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia, wymieszać z masłem, cukrem i solą, przestudzić. Mleko z dodatkami wymieszać z jajami, drożdżami i mąką, wygniatać około 10 minut, aż powstanie lśniące, elastyczne, jednolite ciasto.
Włożyć do miski wysmarowanej olejem, przewrócić tak, aby wierzch był pokryty olejem, pozostawić w ciepłym miejscu, aż podwoi objętość.

Podzielić ciasto na 3 części. Każdy rozwałkować w krążek o średnicy 20-25 cm. Pokroić na 12 trójkątów. Na każdym trójkącie układać łyżeczkę marmolady a potem zwinąć zaczynając od szerokiego boku. Ułożyć na blachę wyłożoną papierem, ściągnąć końce, aby powstały rogaliki.

Pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości, posmarować stopionym  rozmąconym jajem.

Wstawić do gorącego piekarnika ok. 185 st C, piec do zrumienienia około 15 minut. Proporcje na około 36 szt.

niedziela, 13 listopada 2011

Dzień Taty - Isänpäivä

Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, obchodzimy w Finlandii Dzień Taty - Isänpäivä. To tak, żeby było sprawiedliwie, bo pół roku wcześniej, w drugą niedzielę maja obchodzony jest Dzień Mamy. Dorosłe dzieci, na co dzień zapracowane, mają więc okazję odwiedzić swoich rodziców przynajmniej dwa razy w roku.

Poza tym Finowie bardzo dużo świąt i uroczystości przenoszą na weekend ale i tak są w czołówce krajów z największą ilością świąt i dni wolnych od pracy.
W związku z Dniem Taty sklepy już od kilku tygodni prezentują specjalną ofertę produktów na prezenty z tej okazji. Dodatkowa oferta dotyczy produktów z których można przygotować świąteczny obiad dla Taty. 
Oczywiście w takim specjalnym dniu obowiązuje specjalne menu, a więc rola mamy jako pomocy w zorganizowaniu wszystkiego jest nieoceniona.
Można zacząć od przygotowania śniadania, które mała pociecha z dumą zaniesie swojemu Tacie do łóżka.
Potem oczywiście kawa, bez której Finowie chyba nie wyobrażają sobie życia. Do kawy ulubione ciasto lub ciasteczka Taty. A na koniec uroczysty obiad.  Jeżeli nie w restauracji, gdzie  serwowane jest specjalne menu, to w domu. Każda gazeta, magazyn lub portal podpowiada co ugotować specjalnie dla Taty.

Onnea isänpäivänä !

sobota, 12 listopada 2011

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada

Wczoraj obchodziliśmy  polskie Narodowe Święto Niepodległości .  To bardzo ważne święto dla wszystkich Polaków. Nie zapominamy o nim przebywając poza granicami kraju.
Z tej okazji córka zrobiła polską flagę i nauczyła się wierszyka :


"Katechizm polskiego dziecka" autorstwa Władysława Bełzy 


— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę!
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.